Kodumaine "Matrix" on sündinud "Viimse reliikvia" järjena 55 aastat hiljem
Järgnev ei ole katse kirjutada filmiarvustust, kuivõrd "iga kingsepp jäägu enda liistude juurde". Sellegipoolest oli Nähtamatu võitluse tele-esilinastusest saadav elamus sedavõrd sügav, et ei kahtle võrldemast shedöövrit The Matrixi või Pirita kloostri viimaste päevadega, kuna filmikeel oli sedavõrd värvikas, sisaldades viiteid mõlemale kultusfilmile, hoides samal ajal üleval täiesti omalaadset stsenaariumi. Unenäoline, pedantne, hard rock. Rääkimata filmi sügavast kristlikkust sõnumist ja absurdini viidud 1980te aastate paroodia elementidega, mis tõstavad "Nähtamatu võitluses" vaieldamatult Eesti filmiajaloo tippu. Ka näitlejavalik on ülimalt õnnestunud, mainides vaid mõnda: Ursel Tilk geniaalse peaosatäitmisega, Indrek Sammul pühaliku staaretsi rollis, Rain "vana Bagheera/vana soldat" Simmul kloostrivalvurina, Rein Oja kagebesniku, naistandem Maria Advjuska ema ja Ester Kuntu pruudi rollis. Kõik rollitäitmised olid lihvitud kuni väikeste kõrvalosadeni välja.
Kuigi minu jaoks piirduvad isiklikust mälust tuttavad elemendid 1980test ainult taarapunkti ja nõukogude autodega (olin liiga noor, et palju muud mäletada), siis stiilipuhtus selle perioodi kujutamisel oli retušeeritud haruldase püüdlikkusega. Tabatud oli üheaegselt nii värve, ajastu zeitgeisti, dialooge ja üldist semantikat. Ning kirsina tordile oli eriefektina lisatud filmikaadrile "must säbru", mis on tuttav kõigil neile, kes on üles kasvanud 1980te või vanemate filmidega. Filmi süžee aga tabas muide täiesti geniaalselt 1980te vaimu, mil Maarjamaa kubises legendaarsetesst pühameestest, kes toona veel elus olid. Võitluskunstidega tegelemine oli N.Liidus sama keelatud, kui Lääne muusika kuulamine (või isegi karmimalt), see aga ei takistanud idamaiste võitluskunsti fanaatikutel sõitmast külgkorviga läbi N.Liidu Burjaatajasse ainsasse kommunistliku paradiisi budistlikkusse kloostrisse "õpetust saama" (neist tegelastest räägiti mulle 1990tel karate loengutes). Niisiis, Burjaatiasse sõitnud külgkorv oli filmist küll puudu, aga kõik muu oli vägagi tõetruu ja olemuslikult tabav. Teadmised ikonograafiast, segunenult idamaiste võitluskunstidega moodustasid usutava terviku, mille meelelahutuslik osa ei rikkunud filmi sügavamõttelisust, vaid pigem täiendas seda.
Tegu on tõenäoliselt kõige vaimukama ja absurdihõngulisema religioosse filmiga, mis Eestis kunagi vändatud ja igal juhul soovitan vaadata kõigil usklikel ja uskmatutelt. Tegu on vaieldamatult väärika järjega "Viimsele reliikviale" "Otsige preili Agnes von Mönnikhusenit sõprade ja vaenlaste seast,...otsige teda maa alt ja pealt...kui leiate, siis ehk Jumal annab teile andeks, et te kõik olete..."
https://www.youtube.com/watch?v=ewLmzqmM0HI
Tundub, et Agnes on leitud ja patused on andeks saanud ning tõenäoliselt saavad mitmedki tsitaadid "Nähtamatust võitlusest" sama kuulsaks: "Kas püha vesi aitab? - Palvetama peab ka" ; "Elu ongi raske ja raskem saab olema"
Postituse lõppu link Iron Maideni "Fear of Dark" https://www.youtube.com/watch?v=6PDMtqejNfs&list=RDEMIlyiTMMHCAzOywF45b_C1A&index=6 ja lühike pildiseeria "Nähtamatust võitlusest"
No comments:
Post a Comment