Thursday, May 15, 2025

 Kuus arhitektuurilahendust, mis viiksid Tartu linnapildi maailma




1:  Põhja Konn Kvartalisse. Kalle Mälberg tutvustas alternatiivses raadiokanalis Plaan B arhitektuurivisiooni, mille järgi Tartu keskse ristmiku katta arhitektuurilise-kunstilise neljaharulise jalakäijate sillaga, mis ühendaks Tasku, Tartu turuhoone, Kvartali keskuse ja Tartu uue kaubamaja. Ajakirjanikul ja kunstnikul Mälbergil oli selle nime jaoks valmis mõeldud ka põnev müütiline nimi: Põhja Konn, viidates konna neljale jalale. Kahtlemata on tegu kasuliku ja põneva ideega, mis muudaks Tartu kesklinna palju kaasaegsemaks, jalgsi ja kergliikuritele paremini läbitavaks ja püüaks pilke üle maailma. Muudame kirjanike linna ka uitajate ja jalutajate linnaks.




2: Vanemuise kontserdimaja renoveerimine. Vana Vanemuise teater hävitati teatavasti II maailmasõja käigus Tartu ajaloos umbes seitsmenda mahapõletamise käigus. Siiski ehitati vana teater Nõukogude ajal mäe otsa uuesti üles, küll juba märksa sots-realistlikumas stiilis. Samal ajal on kõige silmatorkavam erinevus vana Vanemuisega just mäepealse fassaadi osa, mis oli Vana Wanemuise signatuur. Selle (isegi osalise) taastamisega ajaloolisel kujul koos kontserdisaali avaramaks ehitamisega paraneksid oluliselt nii teatri väljanägemine tänavalt, samas avaks see renoveerimine tee saali ümberehituseks. Eelkõige tuleks ümber ehitada kontserdisaali rõdu, saali teisel korrusel. Kahtlemata oleks põnev, kui suudetaks saali ka nii palju kõrgemaks ehitada, et lisada saali ka kõrgem rõdu. Keskne probleem kontserdisaaliga peitub aga selles, et sajandi alguses renoveeritud saal on kahjuks teostatud ebaõnnestunud rõdude paigutusega - kust teatrikülalised saavad külgrõdudelt jälgida küll ülejäänud publikut, aga mitte seda, mis toimub laval.

Nende erinevate probleemide lahenduseks oleks tänase Kontserdimaja täielik renoveerimine ja ümberehitus kujul, mis avardaks kogu kontserdisaali, taastaks ajaloolise fassaadi, milles sisalduks poolkaare kujuline avar vestibüül ja ühtlasi kaasajastaks kogu Kontserdimaja.




3: Suurkaare kergliikluskoridor. Suur kaar ei ole Struwe kaar, vaid on tänav Tartus, mis on vaid jäänuk vanast uhkest mõisateest, mis ühendas kõiki lõunapoolseid Tartut ümbritsevaid mõisasid, tänapäeval kahjuks pidev ühendus ajalooliste mõisahoonete vahel puudub, olles katkestatud erinevates kohtades tänavatega, kuid kergliiklusteena oleks see täiesti taastatav enam-vähem ajaloolisel joonel. Ühtlasi tekitaks see rohelise koridori ja toreda vaatamisväärsuse turistidele.




4: Aardla tänava raudteede alla viimine. Aardla tänava autoliikluse, iseäranis raudteevahelisel lõigul maa alla suunamisel oleks väga palju kasutegureid. Kuigi vastav projekt juba sajandi alguses välja käidi, jäi projekt kahjuks eelarve taha toppama ja on vahepeal unustatud. Siiski võimaldaks Aardla autotee maa alla viimine tekitada tervikliku kergliikluskoridori erinevate linnaosade vahel, mille jooksul kergliiklejad ei peaks ületama ühtegi tiheda liiklusega teed. Hetkel on kõik raudteede kõrval paiknevad ületuskohad reguleerimata, mis on ohtlikud nii jalakäijale, kui ka ebameeldiv autojuhile (lisaks raudteeületusest tekkivatele ummikutele). Avatud tunneli lahendusega kaoksid ära nii ummikud, mis seonduvad raudteeülesõiduga, kui muutuks ohutumaks liiklus ja vähenevad hoolduskulud raudteeülesõidukohal. Tunneli juurde saaks rajada ka avalikke varjumiskohti.


Ideed toetab asjaolu, et teega piirneval  raudteevahelisel alal paiknevad elamukrundid on ka praegusest tänavapinnast oluliselt madalamal, mis lihtsustaks ümberehitustöid, täiendavalt saaks kaaluda kogu raudteevahelise kalmistupoolse kolmnurga kaasaegsemat arendust, mis on aastakümneteks jäänud poolsuikvel olekusse.




5: Restoran telemasti



Ehkki Tartus on olemas oma väike Eiffel, mille jalam asub umbes 80 m kõrgusel merepinnast ja torn ise kõrgub 190 meetri kõrguse tipuga üle linna, on see tänaseni praktiliselt kasutuseta. Tartu telemast on maamärk, tervitab tulejat juba kümnete kilomeetrite kauguselt, mis teistpidi tähendab, et tornist avaneb samuti vaade kümnete kilomeetrite kaugusele. Kahjuks puudub tänasel kujul külalistele igasugune sissepääs, kuigi säärane ümberehitus - näiteks poolde masti ehitada vaateplatvorm, koos lifti ja väikese restoraniga - oleks igati teostatav. Üle linna kõrguv restoran oleks kahtlemata külalistele meelispaik õhtu veetmiseks ja kasutada saaks mitmeid keskkonnasõbralikke lahendusi. Näiteks võiksid restorani toite anda 100% päikesepaneelid (suveperioodil), mis saaks paigaldada taevarestorani välisseintele.



6: Kohvikusild üle Emajõe või Vallikraavi tänava. Tartus on kahtlemata Eesti linnadest üks huvitavamaid geograafiaid, mis kindlasti on olnud ka linna ajaloolise asukoha kujunemisel määravaks. Kahjuks ei ole seda linnaruumi või hoonestuse kujundamisel mitte kõige paremini ära kasutatud. Ka nn Süku/Siuru projekteerimisel ei saa kiita arhitektide leidlikkust millegi fenomenaalse rajamisel. Järjekordse klaaskasti rajamine linna ei rikasta kuidagi linnaruumi, kasuta olemasolevaid võimalusi ega avarda liikumisvõimalusi. Tasub meenutada, et tänane Atlantise ala oli kunagi Emajõe saar, millest kahelt poolt voolas läbi jõevesi. Ehkki Atlantise poolele kaldapromenaadi ja astmestiku rajamine rikastab linnapilti, tasuks ka uute hoonetega püüda linnapilti edasi viia.


Sild üle Vallikraavi tänava oleks praktiline ja huvitav vaatamisväärsus, mis ühendaks Toomemäe piirkonda paremini teiste linnaosadega.




Wednesday, May 07, 2025

 Eesti probleem pole mitte tuuleparkides, peavoolu avangardis või lamemaalastes, vaid varjusurmas innovatsioonis. Skype surma-aastal on Eestist saanud sabassörkija





Eestis on täiesti arvestatava vaatajaskonnaga konservatiivne alternatiivne kanal Objektiiv muutunud muuhulgas üheks keskseks häälekandjaks Eesti tuulikutevastastele, kusjuures erinevalt aastakümneid kestnud tuulikusõja arulagedatest argumentidest (mille eestvedajaks olid ühel hetkel näiteks Eesti kaitsejõud, kes väitsid, et tuulikud segavad radareid*; Eesti kaitsejõud on sellest väitest küll lõpuks loobunud, tunnistades lisaradarite vajadust - ometi oli selle argumendi tühisus algusest peale selge, kui näiteks Taanis on aastakümneid saadud üle poole elektrist tuulest ), on Objektiivis lõpuks esinenud päris põhjendatud ja teaduslike argumentidega. Tuulikusõjad on Eestis nii pika habemega lugu, et selle ajalukku pigem ei asu süvenema, eriti seetõttu, kuna selle käigus on esitatud kohati arulagedaid argumente, millel puudub igasugune seos pärismaailma füüsika või energeetikaga (muuhulgas EKRE juhtpoliitikute pikaajaliselt levitatud väide, nagu hakataks Liivi lahest elektrit müüma Saksamaale - ometi on selline väide juba ülekandekulude tõttu täiesti jabur).


Niisis, on Objektiivi värskes arutelusaates tuldud välja kahe kandva argumendiga: 1) tuulikud tekitavad pulseerivat infraheli, mis on kahjulik inimese tervisele 2) tuulikute labade koostises on inimesele ja elusloodusele ohtlik kemikaal bifenool A. Pean ausalt tunnistama, et aastakümneid kestnud arulagedate argumentidega tuulikusõda on need esimest korda kaks reaalselt teadusliku taustaga argumenti, mille üle on põhjust ka sisulisemalt arutada.


Käsitlen neid probleeme vastupidises järjekorras. Niisiis, bifenool A (lühendina BPA) on tõepoolest ohtlik keemiline ühend, mille sisaldumine tuulikulabades tuli mulle uudisena. Ma julgen küll pisut kahelda,  kui palju saab selline kemikaali erosioon, mida Objektiivi intervjuus kirjeldati reaalselt mõjutada Eesti inimeste elu, kuna me räägime ikkagi grammidest aastas - ja vaevalt keegi neid tuulikuid keelega puhastamas käib. Erinevalt tuulikuid kaugelt vaatavatest tavainimestest on tuulikutel ka hooldusmehaanikud-elektrikud, kes peavad neid päriselt füüsiliselt katsuma, hingates sisse ka potentsiaalset erosiooni tolmu jne. Ehk siis julgen tegelikult kahelda, et tavainimest mõjustavad kogused jõuavad ligilähedalegi sellele, mis kokkupuudet omavad tuulikutega hooldustöötajad - kes peaksid siis kõik olema ammu saanud bifenool A mürgistuse. Kuid jah, nentigem et mingi risk seal potentsiaalselt on - ja Objektiivi poolt oleks muidugi kena siinjuures siis ka ausalt rääkida, et sarnased mürgistuse/saastuse mõjud ohustavad meid tavaliste karastusjookide näol! Ehk oleks aus inimesi nende eest samuti hoiatada?

https://eestinaine.delfi.ee/artikkel/120080062/need-kolm-populaarset-karastusjooki-on-koige-hirmutavamate-koostisosadega-mida-tuleks-valtida

Bifenool A probleemile tuulikutes on täiesti kättesaadav lahendus, mis muudaks tuulikud nii keskkonnasõbralikumaks, vähendaks keskkonna jalajälge, kui ka edendaks kohalikku majandust - tuulikuid ei peaks mitte importima, vaid suuremas osas valmistama Eestis - kuna tooraine on selleks olemas. Tuulikuid saab nimelt - täiesti kaasaegsete meetoditega - valmistada liimpuidust ja sellel on mitmeid eeliseid plastikühendite ees. Muuhulgas, peaks puidust tuulikulabadega kaasnema vähem teatud sagedustega müra, kuivõrd puidul on müra neelavad omadused. Lisaks kõigile muudele eelistele, on puidust tuulikulabad 100% ümbertöödeldavad (taaskasutatavad puitmaterjalina) olematute lisakuludega. Siia juurde BBC artikkel puidust tuulikute tööstuse arengutest Liimpuidust tuulikulabade tööstusel oleks täiesti arvestatav potentsiaal nii Eesti puidu väärindamisele, kui ka ekspordi arendamisel.


Teiseks pisut infraheli probleemist. See on selles osas Objektiivi poolt väga aus lähenemine, et rääkida ohtudest, mis varitsevad meid tavakodanikena, ilma et oleksime neist teadlikud. Infrahelil on kindlasti mõjud, potentsiaalselt ka unehäirete jms näol. Kindlate ja lõpuni veenvate argumentidega esinemiseks oleks tarvis küll paremaid viiteid uuringutele (kui lihtsalt üksikute inimeste kaebused), aga sellegipoolest ei saa probleemi ka täiesti eirata. Infraheli ei ole ületamatu mõju, vaid füüsikaline mehhaaniline helilaine, mis ruumis sumbub. Selleks, et vähendada potentsiaalseid ohte inimestele, tuleks kindlaks teha minimaalsed ohutuskaugused elamutest (juttu oli 50 km piirist, aga ka siin oleks tarvis täpsemaid arvutusi ja selgitusi välja tuua). Kindlasti mõjutab müra levikut keskkond - näiteks on kriitiline metsa olemasolu, samuti võimalikud eluhoonete mürakindlamaks muutmine jm sarnased võimalused. 



Kokkuvõttes, infraheli ja bifenool A ei ole ületamatud takistused. Esimene on leevendatav mõju (distantsi abil), teine aga täiesti välditav, kui Eesti töötaks välja iseseisva tuulikulabade tööstuse. Jõudu kriitikutele sisulisema kriitikaga konstruktiivsete tulemusteni jõudmiseks!


* Radarit segavat tuuliku fenomeni võiks võrrelda lapsepõlves Karlova koolis saadud trihvaa (legendaarne laste luure-peitusmäng) kogemusega vahetundides. Seal mängus oli "radari" rollis kull, kes pidi kinni lööma kõik, keda tal õnnestus näha. Üks moodus suure jalgpalliväljaku ületamiseks, oli valida sobiva suurusega pärn enda ja "radari" vahele. Selle tulemusel võis terve tühja staadioni kartmatult ületada, jälgides vaid, et kull jääb pidevalt samale joonele enda ja varjava pärnaga. Trikk töötas eriti hästi seetõttu, et kull asus suhteliselt lähemal puudele, kui teiselt poolt staadioni lähenemist alustav mängija, kuna puu varjas oma suurusega lapse silueti. Kaitsejõudude vabandus radarite teemal kuulus samasse kategooriasse trihvaa kulliga, kuid ehitada üles kogu eelhoiatussüsteem ühe radari peale, on pehmelt öeldes lapsik.




Wednesday, January 01, 2025

Kodumaine "Matrix" on sündinud  "Viimse reliikvia" järjena  55 aastat hiljem


Elu ongi raske: ehk parim nõuka-nostalgia film pärast "Taevatreppi"





Järgnev ei ole katse kirjutada filmiarvustust, kuivõrd "iga kingsepp jäägu enda liistude juurde". Sellegipoolest oli Nähtamatu võitluse tele-esilinastusest saadav elamus sedavõrd sügav, et ei kahtle võrldemast shedöövrit The Matrixi või Pirita kloostri viimaste päevadega, kuna filmikeel oli sedavõrd värvikas, sisaldades viiteid mõlemale kultusfilmile, hoides samal ajal üleval täiesti omalaadset stsenaariumi. Unenäoline, pedantne, hard rock. Rääkimata filmi sügavast kristlikkust sõnumist ja absurdini viidud 1980te aastate paroodia elementidega, mis tõstavad "Nähtamatu võitluses" vaieldamatult Eesti filmiajaloo tippu. Ka näitlejavalik on ülimalt õnnestunud, mainides vaid mõnda: Ursel Tilk geniaalse peaosatäitmisega, Indrek Sammul pühaliku staaretsi rollis, Rain "vana Bagheera/vana soldat" Simmul  kloostrivalvurina, Rein Oja kagebesniku, naistandem Maria Advjuska ema ja Ester Kuntu pruudi rollis. Kõik rollitäitmised olid lihvitud kuni väikeste kõrvalosadeni välja.


Kuigi minu jaoks piirduvad isiklikust mälust tuttavad elemendid 1980test ainult taarapunkti ja nõukogude autodega (olin liiga noor, et palju muud mäletada), siis stiilipuhtus selle perioodi kujutamisel oli retušeeritud haruldase püüdlikkusega. Tabatud oli üheaegselt nii värve, ajastu zeitgeisti, dialooge ja üldist semantikat. Ning kirsina tordile oli eriefektina lisatud filmikaadrile "must säbru", mis on tuttav kõigil neile, kes on üles kasvanud 1980te või vanemate filmidega. Filmi süžee aga tabas muide täiesti geniaalselt 1980te vaimu, mil Maarjamaa kubises legendaarsetesst pühameestest, kes toona veel elus olid. Võitluskunstidega tegelemine oli N.Liidus sama keelatud, kui Lääne muusika kuulamine (või isegi karmimalt), see aga ei takistanud idamaiste võitluskunsti fanaatikutel sõitmast külgkorviga läbi N.Liidu Burjaatajasse  ainsasse kommunistliku paradiisi budistlikkusse kloostrisse "õpetust saama" (neist tegelastest räägiti mulle 1990tel karate loengutes). Niisiis, Burjaatiasse sõitnud külgkorv oli filmist küll puudu, aga kõik muu oli vägagi tõetruu ja olemuslikult tabav. Teadmised ikonograafiast, segunenult idamaiste võitluskunstidega moodustasid usutava terviku, mille meelelahutuslik osa ei rikkunud filmi sügavamõttelisust, vaid pigem täiendas seda.


Tegu on tõenäoliselt kõige vaimukama ja absurdihõngulisema religioosse filmiga, mis Eestis kunagi vändatud ja igal juhul soovitan vaadata kõigil usklikel ja uskmatutelt.  Tegu on vaieldamatult väärika järjega "Viimsele reliikviale" "Otsige preili Agnes von Mönnikhusenit sõprade ja vaenlaste seast,...otsige teda maa alt ja pealt...kui leiate, siis ehk Jumal annab teile andeks, et te kõik olete..."

https://www.youtube.com/watch?v=ewLmzqmM0HI

Tundub, et Agnes on leitud ja patused on andeks saanud ning tõenäoliselt saavad mitmedki tsitaadid "Nähtamatust võitlusest" sama kuulsaks: "Kas püha vesi aitab?  - Palvetama peab ka" ; "Elu ongi raske ja raskem saab olema"

Postituse lõppu link Iron Maideni "Fear of Dark" https://www.youtube.com/watch?v=6PDMtqejNfs&list=RDEMIlyiTMMHCAzOywF45b_C1A&index=6  ja  lühike pildiseeria "Nähtamatust võitlusest"