E-hääletamise usaldusväärsust tõstaks e-valimissedeli kasutuselevõtt
Praegusel kujul kasutusel oleva e-hääletamise ja traditsioonilise valimise peamiseks erinevuseks on valimissedeli puudumine, mis tekitabki suurima usaldusküsimuse e-hääletuse suhtes, sh välisele vaatlejale.
Kuidas toimub traditsiooniline valimisprotsess, mille peamiseks töövahendiks on valimissedel?
Valimissedel pabervalimistel tagab esiteks valimiskomisjoni töö kontrollitavuse: valimiskomisjonis on väljastatud kindel arv valimissedeleid, mis peab langema kokku valimiskasti sisuga (inimliku vea +/- piirides). Teiseks tagab valimissedel selle, et kasti on pandud ainult valimisõiguslike kodanike sedelid, kusjuures igal hääleõiguslikul kodanikul on ainult üks hääl.
Kuidas tõstaks e-valimissedeli kasutamine oluliselt e-valimiste usaldusväärsust?
1) tuleb sarnaselt tavavalimistele e-valimissedel väljastada kindla sedelitähisega (numbriline) igale e-valimistel osalevale kodanikule/hääletajale. Seda saab teostada kahel meetodil: e-posti teel või tavaposti teel. Valimissedeli tellimine tähistab ühtlasi kindlust, et valimiskomisjonil on ülevaade väljastatud e-valimisedelitest, mis langeb kokku valimistel antud e-sedelite arvuga. Selliselt on valimistulemused oluliselt läbipaistvamad.
2) E-valimistel e-valimissedeli kood on (sarnaselt SMART-ID kinnituskoodi süsteemile) ühtlasi lisakinnituseks valijale, et ta annab hääle korrektses valimispiirkonnas ja et tegu on autentse valimiskeskkonnaga.
3) Kontrolli täiustusena peaks e-valimissedeli sees olema antud kontrollkood, mis ilmub e-valimiskeskkonda pärast e-hääletamist. Sellega veendub valija, et tal on autentne valimissedel, kontrollkood võiks olla leitav ka näiteks e-riigi keskkonnast ja olla püsivalt seotud ühe kindla inimese/valijaga (s.t. sama kontrollkood üle valimiste).
Mis aga kõige olulisem: koos kontrollnumbriga e-valimistulemused peaksid olema pärast valimisi avalikult leitavad ja kontrollitavad - see tähendab, et sisuliselt avaldatakse Exceli tabel, milles on näha kogu e-valimistulemuste tabel, koos kontrollnumbritega (mõistagi ilma muude isikuandmeteta). See tähendab, et kolmandale isikule on need andmed anonüümsed, aga iga inimene saab tabelist järgi vaadata, et tema hääl on tõepoolest läinud sellele erakonnale/kandidaadile, keda ta valis - kasutades kontrollnumbrit.
Säärane e-valimissedeli süsteem tagaks nii läbipaistvuse kui ka usaldusväärsuse e-valimiste seaduspärase toimimise osas. Valimistulemused oleks tagantjärgi lihtsasti kontrollitavad ja igasugune pettuse risk oleks minimaalne.