Thursday, April 02, 2020

Hambaravi ja muu tõsisema plaanilise ravi peatamine Eestis pikaajaliselt suurendab oluliselt pikaajalist kahju rahvatervisele - optimaalseks lahenduseks oleks 
tõsises hädas patsientide topelttestimine enne vastuvõttu





vanakreeka arst Hippokrates, kes on tuntud arsti vande autorluse eest




Kuigi selles blogis pole kunagi käsitatud ei meditsiini ega  muid rahvatervisega seotud teemasid, siis praeguses tõsises kriisiolukorras tekib tugev soov juhtida poliitikute ja arstide tähelepanu asjaolule, et täies mahus tavaravi (sh hambaravi jm tõsisem plaanilise ravi) täielik peatamine on arvetatavas osas vastutustundetu ja võib avaldada veelgi suuremat (või sama suurt) kahju rahvatervisele, kui kuri koroonaviirus ise.


Ehkki täpsed meetmed ja poliitika saab mõistetavalt välja töötada üksnes spetsialistid, siis üldprintsiip peaks siinkohal olema väga lihtne: hädavajalikku, kiireloomulise iseloomuga ja tõsisemate tervisehädadega ravi, sh tõsisemat hambaravi peaks pakkuma patsientidele, kes on valmis kohapealse topelttestimisega (koos testimise vahepeal isolatsioonis viibimisega), et võimaldada nende suhtes plaanilise ravi teostamist.


Mõistagi tekitab säärane lahendus teatud täiendavat ajakulu ja sisaldab mõningaid ümberkorraldusi arstiabi andmisel. Samas on see kõige lihtsam ja praktilisem lahendus, kuidas jätkata arstiabi andmist plaanilises korras  ja ka muude terviseprobleemide ravi. Isegi kui seda teostatakse tavapärasest aeglasemalt (koos testimise ajakuluga) ja väiksemas mahus, siis paljud hädasolijad saaksid sellest oluliselt abi ja üldine rahvatervis kannataks oluliselt vähem.


Topelttestimisega teostati näiteks ka FIDE (Rahvusvaheline Maleföderatsioon) suurvõistlus juba koroona pandeemia puhkemise järel, samuti kasutades kõigi osalejate topelttestimist. Maailm ei saa ju ometi täielikult seiskuda selles kriisi tagajärjel, vastasel juhul on kahjud veelgi suuremad, kui viiruse enda kahjud.